Co to jest superwizja

Jesteś asystentką międzykulturową lub asystentem międzykulturowym? Asystentką lub asystentem edukacji romskiej? Pracujesz w szkole jako pomoc nauczyciela? Wiemy, że ta praca daje dużo satysfakcji, a jednocześnie bywa wymagająca i pełna wyzwań. Dlatego zapraszamy Cię do skorzystania z nieodpłatnej superwizji!

Czym jest  superwizja?

Superwizja to spotkanie indywidualne lub w grupie, które wspiera Twój rozwój zawodowy. Superwizja koncentruje się na refleksji nad konkretnymi doświadczeniami zawodowymi i związanymi z nimi wyzwaniami. Jest to ważny element rozwoju zawodowego.

Superwizję prowadzą profesjonalni superwizorzy i superwizorki, którzy mają przygotowanie i doświadczenie we wspieraniu osób pracujących w szkole.       

Superwizje mogą odbywać się indywidualnie albo w grupie. W trakcie spotkania omawiane są ważne dla Ciebie sytuacje  związane z pracą w szkole – na przykład sytuacje związane  ze współpracą z dziećmi, rodzicami albo kadrą szkoły. Superwizorka lub superwizor profesjonalnie wspierają Cię w przyjrzeniu się tym sytuacjom. 

Czym nie jest superwizja?

Superwizja nie jest terapią ani kontrolą Twojej pracy.

Zasady superwizji

Superwizja opiera się na relacji, szacunku i zaufaniu pomiędzy osobą superwizującą a osobą korzystającą z superwizji.  W superwizji nie ma „dobrych i złych odpowiedzi” – jest szukanie dobrych dla Ciebie rozwiązań.

Superwizja jest objęta poufnością. Doświadczenia, którymi się podzielisz nie zostaną przekazane nikomu innemu. 

 

Co daje superwizja?

Superwizja pomaga rozwijać kompetencje, zasoby osobiste i zawodowe oraz lepiej wspierać dzieci. Superwizja pomaga także zadbać o siebie i przeciwdziała wypaleniu zawodowemu.

Dzięki superwizji:

  • spojrzysz na różne sytuacje szkolne z nowej perspektywy, 
  • przyjrzysz się swoim emocjom, myślom i reakcjom i poszukasz dobrych dla siebie rozwiązań, 
  • zobaczysz swoje zasoby i mocne strony oraz nauczysz się z nich korzystać,
  • poczujesz się pewniej w swojej pracy z dziećmi, rodzicami i kadrą szkoły.

Kim są superwizorki i superwizorzy w Fundacji na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS)?

Superwizorki i superwizorzy pracujący w FRS to osoby, które mają przygotowanie i doświadczenie w pracy w środowisku edukacyjnym i międzykulturowym. Wszystkie osoby prowadzące superwizję w FRS zobowiązane są do przestrzegania zasad superwizji [hiperlink]. Więcej informacji o nich znajdziesz tutaj [hiperlink]. 

 

Jak zapisać się na superwizję?

Aby zapisać się na superwizję musisz zaakceptować jej regulamin, który znajdziesz TUTAJ. Na superwizję w Fundacji na rzecz Różnorodności Społecznej możesz zapisać się TUTAJ.

Accessibility